Hemoroidy sú zvyčajne spôsobené zvýšeným tlakom v dôsledku tehotenstva, nadváhy alebo namáhania pri vyprázdňovaní. V strednom veku sa hemoroidy často stávajú pretrvávajúcou poruchou. Vo veku 50 rokov asi polovica populácie zažila jeden alebo viacero klasických symptómov, medzi ktoré patrí rektálna bolesť, svrbenie, krvácanie a možno prolaps (hemoroidy, ktoré vyčnievajú cez análny kanál). Našťastie, s hemoroidmi môžeme urobiť veľa.
Čo sú to hemoroidy?
V istom zmysle má každý hemoroidy (alebo hromádky), vankúšovité zhluky žíl, ktoré ležia tesne pod sliznicou lemujúcou najnižšiu časť konečníka. Stav, ktorý väčšina z nás nazýva hemoroidy (alebo hromádky), sa vyvíja, keď tieto žily opuchnú a roztiahnu sa, ako kŕčové žily na nohách. Pretože zapojené krvné cievy musia neustále bojovať s gravitáciou, aby dostali krv späť do srdca, niektorí ľudia veria, že hemoroidy sú súčasťou ceny, ktorú platíme za to, že sme vzpriamenými tvormi.
Existujú dva druhy hemoroidov: vnútorné hemoroidy, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti konečníka, a vonkajšie hemoroidy, ktoré sa vyvíjajú pod kožou okolo konečníka. Vonkajšie hemoroidy sú najnepríjemnejšie, pretože prekrývajúca sa koža sa dráždi a eroduje. Ak sa vo vonkajšom hemoroide vytvorí krvná zrazenina, bolesť môže byť náhla a silná. Môžete cítiť alebo vidieť hrčku okolo konečníka. Zrazenina sa zvyčajne rozpustí a zanechá prebytočnú kožu (kožný štítok), ktorý môže svrbieť alebo byť podráždený.
Vnútorné hemoroidy sú zvyčajne bezbolestné, aj keď spôsobujú krvácanie. Môžete napríklad vidieť jasne červenú krv na toaletnom papieri alebo kvapkanie do záchodovej misy. Vnútorné hemoroidy môžu tiež prolapsovať alebo presahovať konečník, čo spôsobuje niekoľko potenciálnych problémov. Keď hemoroid vyčnieva, môže zhromažďovať malé množstvo hlienu a drobných čiastočiek stolice, ktoré môžu spôsobiť podráždenie nazývané pruritus ani. Neustále utieranie, aby ste sa pokúsili zmierniť svrbenie, môže problém zhoršiť.
Čo spôsobuje hemoroidy?
Tradične sú hemoroidy spojené s chronickou zápchou, namáhaním počas vyprázdňovania a predĺženým sedením na záchode – to všetko narúša prietok krvi do a z oblasti, čo spôsobuje, že sa hromadia a zväčšujú cievy. To tiež vysvetľuje, prečo sú hemoroidy bežné v tehotenstve, keď zväčšujúca sa maternica tlačí na žily.
Novšie štúdie ukazujú, že pacienti s hemoroidmi majú tendenciu mať vyšší pokojový tonus análneho kanála – to znamená, že hladké svalstvo análneho kanála má tendenciu byť napnutejšie ako priemer (aj keď sa nenamáha). K týmto ťažkostiam sa pridáva aj zápcha, pretože namáhanie pri vyprázdňovaní zvyšuje tlak v análnom kanáli a tlačí hemoroidy proti svalu zvierača. Nakoniec, spojivové tkanivá, ktoré podporujú a držia hemoroidy na mieste, môžu vekom slabnúť, čo spôsobí vydutie a prolaps hemoroidov.
Liečba hemoroidov
Dramatickú úľavu pre väčšinu symptómov hemoroidov možno nájsť pomocou jednoduchých domácich liekov na hemoroidy. Aby ste sa vyhli občasným vzplanutiam, skúste nasledovné.
Získajte viac vlákniny. Pridajte do svojej stravy viac vlákniny z jedla, vlákninového doplnku (ako je Metamucil, Citrucel alebo Fiber Con) alebo oboje. Spolu s dostatkom tekutín vláknina zmäkčuje stolicu a uľahčuje jej priechod, čím sa znižuje tlak na hemoroidy. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny zahŕňajú brokolicu, fazuľu, pšeničné a ovsené otruby, celozrnné potraviny a čerstvé ovocie. Vlákninové doplnky pomáhajú znižovať hemoroidné krvácanie, zápaly a zväčšenie. Môžu tiež znížiť podráždenie z malých kúskov stolice, ktoré sú zachytené okolo krvných ciev. Niektorí ľudia zistili, že zvýšenie vlákniny spôsobuje nadúvanie alebo plynatosť. Začnite pomaly a postupne zvyšujte príjem na 25 – 30 gramov vlákniny denne. Zvýšte aj príjem tekutín.
Cvičenie, mierne aeróbne cvičenie, ako je rýchla chôdza 20-30 minút denne, môže pomôcť stimulovať funkciu čriev.
Keď pocítite nutkanie na stolicu, okamžite choďte na toaletu; nečakajte na vhodnejší čas. Stolica sa môže zablokovať, čo vedie k zvýšenému tlaku a napätiu. Naplánujte si tiež každý deň stanovený čas, napríklad po jedle, aby ste si na pár minút sadli na toaletu. To vám môže pomôcť vytvoriť pravidelný črevný návyk.
Sedací kúpeľ je teplý vodný kúpeľ pre zadok a boky. Môže zmierniť svrbenie, podráždenie a kŕče zvieracieho svalu. Lekárne predávajú malé plastové vaničky, ktoré sa hodia cez záchodovú dosku, alebo si môžete sadnúť do bežnej vane s pár centimetrami teplej vody. Väčšina odborníkov odporúča 20-minútový sedací kúpeľ po každom vyprázdňovaní a navyše dvakrát alebo trikrát denne. Dbajte na to, aby ste análnu oblasť potom jemne vysušili; silno nešúchajte ani neutierajte. Na vysušenie oblasti môžete použiť aj sušič vlasov.
Voľne predajné krémy na hemoroidy s obsahom lokálneho anestetika môžu dočasne utíšiť bolesť. Hamamelové obrúsky (Tucks) sú upokojujúce a nemajú žiadne škodlivé účinky. Malý ľadový obklad umiestnený proti análnej oblasti na niekoľko minút môže tiež pomôcť znížiť bolesť a opuch. A napokon, sedenie na poduške namiesto tvrdého povrchu pomáha znižovať opuch existujúcich hemoroidov a zabraňuje vzniku nových.
Keď vonkajší hemoroid vytvorí krvnú zrazeninu, bolesť môže byť neznesiteľná. Ak je bolesť tolerovateľná a zrazenina je prítomná dlhšie ako dva dni, aplikujte domácu liečbu symptómov a počkajte, kým sama nezmizne. Ak je zrazenina novšia, hemoroid môže byť chirurgicky odstránený alebo zrazenina stiahnutá zo žily v menšej ordinácii vykonanej chirurgom.