Nízka vs. vysoká hladina cukru v krvi, ako sa prejavujú a ako ich riešiť jedálničkom

Každý z nás pozná vetu, že všetkého veľa škodí. S cukrom to nie je inak, pričom hladine cukru v krvi sa hovorí glykémia. Tá je veľmi dôležitá pre správne fungovanie celého tela, vrátane nervovej sústavy. Príliš málo, ale aj príliš veľa cukru, je problémom.

Čo je hypoglykémia, jej príčiny, hodnoty cukru a príznaky

Hypoglykémia je stav, keď je hladina cukru v tele človeka príliš nízka. Môže sa vyskytnúť u ľudí s cukrovkou 1. typu ale aj u diabetikov 2. Typu, ktorí užívajú inzulín. Toto ochorenie má rýchly priebeh a častý výskyt, práve preto oprávnene vzbudzuje obavy.

Hypoklykémia vzniká pri poruchách mechanizmu spracovania cukrov v krvi. Je to vážne ochorenie ktoré môže spôsobiť kŕče, bezvedomie a v niektorých prípadoch aj smrť, taktiež môže prispieť k pádom a následne k úrazom či nehodám. Závažná hypoglykémia ktorá si vyžaduje okamžitú odbornú pomoc, sa za rok vyskytne u 20% pacientov.

Najistejší a najrýchlejší spôsob zistenia tohto ochorenia je odmeranie si hladinu cukru v krvi pomocou glukomera. Ide síce o orientačnú hodnotu, ale na úvod stačí.

Hypoglykémia sa delí na ľahkú, signifikantnú a závažnú.  Klinické príznaky ochorenia sa vyvíjajú rýchlo, medzi tie najčastejšie patria pocit slabosti, chvenia alebo nadmerné potenie. Typickým prejavom je pocit hladu, čo súvisí s následným prejedaním sa.

Okrem toho medzi symptómy patria tiež búšenie srdca, poruchy ostrosti zraku, závraty alebo prejavy týkajúce sa nervovej sústavy. Časté sú neschopnosť sa sústrediť, ďalej to môžu byť únava, nevoľnosť, bolesti hlavy alebo zhoršenie rečového prejavu. Všetky tieto prejavy súvisia s poklesom hladiny cukru v krvi, najmä pokiaľ je dlhodobá.

Ako sa prejavuje hyperglykémia, prečo nastáva a jej hodnoty

Hyperglykémia je metabolické ochorenie spôsobené úplným alebo čiastočným nedostatkom inzulínu. V praxi to znamená, že hladina cukru v krvi je vysoká, keďže inzulín je zodpovedný za vstup cukru do buniek celého tela a riadi aj využitie cukrov v tele.

Pri nedostatku inzulínu sa glukóza, čiže cukor, nespotrebováva tak, ako by mala, výsledkom čoho je jeho nárast v krvi. Pri hyperglykémií môže prísť aj tzv. glykosúria, čo je proces, kedy sa nadbytočný cukor vylučuje močom. Kým u zdravých ľudí hodnota cukru nikdy neklesne pod 3,3mmol/l a nestúpne nad 5,5mmol/l, v tomto prípade je tomu inak.

Veľa záleží od toho, či je človek diabetik alebo nie. Rovnako tak platí, že krátko po jedle je hladina cukru vyššia, no po pár hodinách by sa mal dostať do normálu.

Vysoká prítomnosť glukózy v krvi poškodzuje steny ciev, spojivové tkanivo a spôsobuje viaceré chronické komplikácie. Sem patria poškodenie očí, obličiek, nervov, srdca a aj obávaná diabetická noha. Práve preto je dôležitá čo najskoršia diagnostika.

K príznakom hyperglykémie patria zvýšený pocit smädu, časté močenie, únava, neschopnosť sústrediť sa, zvýšené potenie a závraty. Objaviť sa môže aj búšenie srdca a triaška. K zvýšenej hladine cukru môže prísť prejedaním sa, pitím sladených nápojov, nedostatočnou fyzickou aktivitou aj neprimeraným užívaním liekov, čo sú rizikové faktory.

Potraviny a jedlá, ktoré najviac pomáhajú na zdravú hladinu cukru

Ľudia, ktorí majú problémy s hladinou cukru, si musia strážiť svoj jedálniček. Zdravé stravovanie je založené na presnosti, vhodnom pomere všetkých živín vrátane sacharidov a pravidelnosti. Nárazové jedenie je riziko pre výkyvy hladiny cukru.

Ak máte radi chlieb, tak pozor, obsahuje veľké množstvo sacharidov. Na druhú stranu, kvalitný celozrnný chlieb dodáte telu veľkú porciu živín. Na problémy s cukrom je vhodný aj ražný chlieb, efektívnejšie kontroluje hladinu glukózy v krvi. Odoprieť si nemusíte ovocie, no vyhýbať sa treba niektorým druhom, najmä ananásu alebo melónu.

Ovocie sa odporúča konzumovať celé, čiže nespracované. Veľmi dobrým výberom sú napríklad čučoriedky, jablká či hrozno, to obsahuje aj antioxidanty.

Pokiaľ ide o zeleninu, vhodné sú sladké zemiaky, čiže batáty. Obsahujú zložené sacharidy, ktoré nespôsobia rýchle zvýšenie glukózy v krvi. Ovsené vločky sú veľké plus, obsahujú betaglukány, ktoré sú schopné regulovať správnu hladinu cukru v krvi.

Spomenúť treba aj ryby, najmä lososa, pstruha či kapra. Ryby totiž neobsahujú žiadne sacharidy, naopak, je tu veľa zdravých mastných kyselín. Z ostatných jedál platí, že ak trpíte nedostatkom cukru, konzumujte potraviny s vyšším glykemickým indexom. Naopak, ak ho máte v krvi príliš veľa, zamerajte sa na tie s nízkym glykemickým indexom.

Redakcia Infomi.skhttps://www.infomi.sk
Prinášame najnovšie aktuality a spravodajstvo z domova a z celého sveta. Infomi.sk servíruje prehľad tých najlepších správ z kvalitných a overených zdrojov.

Najnovšie články

Podobné články